НЕТРАДИЦIЙНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕРНОВИХ

03/19/2014 - 11:03
Институт развития возобновляемой энергетики
НЕТРАДИЦIЙНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕРНОВИХ

Рослинність оточує нас всюди. Її використання давно перестало бути для нас лише способом для отримання їжі чи естетичної краси. З часом людству вдалося знайти нову мету культивування рослинності, якої і є переробка рослин для отримання екологічного палива. Використання рослин в енергетиці відноситься до широкого спектру виробництва біомаси, як одного з поновлюваних джерел енергії.

Найбільш використовуваним екологічним зерном є овес, культивування якого у світі становить близько 17,9 млн. Га. Урожайність вівса, досить мала, так як збір придатного врожаю складає всього 1,7% від усього обсягу що виріс вівса. Однак існують такі держави, в яких урожай вівса є достатньо великим. Наприклад, Ірландія, де збір зерен вівса становить 6 т/Га, а так само Голландія - 5,8 т/га. Традиційно овес використовується як корм для худоби, або в якості сировини для харчової промисловості. Крім того, застосовується так само у фармацевтичній, косметичній та хімічної промисловості. Останнім часом, завдяки своїм властивостям, використовується в енергетиці.

Спосіб, за допомогою якого можливим стало використання вівса та інших зернових культур в енергетичних цілях, знайшли шведи. Саме в цій країні функціонує величезна кількість пристроїв, що використовуються для спалювання зерна. Слідами шведів пішли такі країни, як Канада і Сполучені Штати. Вчені на підставі дослідження довели, що опалення зернами кукурудзи набагато дешевше, ніж використання традиційних джерел енергії, таких як газ, нафта або електрику.

Використання вівса в цілях обігріву вимагає спеціальної пристосованої для цього технології, що забезпечує ефективне згорання. Даний процес забезпечує обладнання котла спеціальним пальником для спалювання зерна, яка може бути встановлена ​​в будь-якому котлі, розрахованому на тверде паливо. Процес починається з подачі зерна в пальник за допомогою спеціального пристрою подачі. Потім зерно потрапляє в камеру згоряння, де газується за допомогою вентилятора, а потім спалюється. Після цього полум'я виштовхується з камери згоряння в нагрівальну камеру. Характерною особливістю пальників для спалювання вівса є їх висока ефективність і надійність. Крім того, вони мають систему безпеки, тому в надзвичайних аварійних ситуаціях вони можуть бути автоматично вимкнені. Цей вид пальника може бути використаний для обігріву громадських будівель, а так же виробничих приміщень, але найчастіше вони використовуються для обігріву ферм і сільськогосподарських угідь.

Передбачається, що для виробництва 10 тисяч кВт теплової енергії необхідно близько 3 тонн вівса, що в перерахунку на споживання нафти в тих же цілях одно 1000 літрів. Під час опалювального сезону споживається в середньому 6-7 тонн зерна. А, отже, для опалення одного домашнього господарства досить збору врожаю вівса з поля площею 2 га.

Овес має тим перевагою, що підходить для вирощування практично скрізь, маючи низькі вимоги до ґрунту. Для його культивування може бути використана убога грунт низької якості, що є гарним способом для застосування подібних видів непридатних земель. Крім того, посів вівса на таких угіддях очищає забруднений грунт від важких металів. Овес так само легко спалюється і характеризується стабільною енергетичною цінністю - 18,5 мДж/кг, і вологістю - від 10 до 13%. Черговим перевагою вівса є і те, що при його спалюванні утворюється мінімальна кількість золи, яка до того ж є відмінним добривом і може бути використана як в полях, так і в домашньому саду. Крім того, вихлопні гази, що утворюються в процесі горіння вівса, характеризуються більш низькою токсичністю в порівнянні з вихлопними газами, що утворюються при обігріві іншими видами сировини. Практичну перевагу вівса полягає в тому, що його транспортування і зберігання набагато легше, ніж інших видів біомаси. Використання для виробництва енергії надлишків продукції вівса запобігає їх марнотратство.

Крім всіх перерахованих вище переваг, овес, в якості опалювального сировини, має і свої недоліки. У процесі культивування це, насамперед, загроза урожаю з боку всіх видів шкідників. Якщо ж говорити про структуру котла, то варто відзначити, що частина установки, якої є пальник, не відноситься до найдешевших. Але без неї, в свою чергу, ефективне і економічне згоряння вівса неможливо. Все той же процес згоряння складається з кількох важливих, згаданих вище факторів, без яких стає неможливим досягнення бажаних теплових результатів.

Енергетичні зернові культури набувають все більшої популярності, і, завдяки своїй натуральності, сприяють збереженню довкілля в чистоті. Результатом такого використання вівса є не тільки розвиток енергетичного сільського господарства, а й ліквідація пусток.

People are forever trying to find new sources of renewable energy, so it isn’t surprising that they are especially interested in water and its versatility. Accordingly, much effort has been directed into obtaining energy from tidal and wave power, which are defined as circular movements of water molecules caused by wind that moves water surface through friction.